12. august 2018. Chceli by ste na vlastné oči uvidieť padajúce hviezdy?
A sami si overiť, či sa Vám myslené želanie skutočne vyplní?
Potom z nedele 12. augusta na pondelok 13. augusta nezostávajte doma. Ak bude jasno, teplo sa oblečte, vezmite karimatku so spacákom a príďte k nám na Čachtický hrad.
Môžete pozerať na meteory z roja Perzeíd, ktoré budú v MAXIME.
Ak nám bude priať šťastie, uvidíme až niekoľko desiatok jasných meteorov za hodinu.

Program začína od 20:00 a pozorovať by sa malo do cca. 2:00 ráno. Počas pozorovania bude pripravený aj sprievodný program.

K dispozícii budú aj ďalekohľady na pozorovanie nebeských objektov ako napr. Mars, Venuša, Jupiter a mnoho iných objektov. Taktiež sa plánujú premietať aj filmy na tému astronómia. Všetko upresníme v najbližších dňoch. Čachtický hrad je ideálne miesto na pozorovanie takýchto úkazov, pretože je tu minimum svetelného smogu. Tento rok bude priať udalosti aj to, že Mesiac bude v nove.

Počas pozorovania Perzeidov bude možné pozorovať aj niektoré planéty Slnečnej sústavy.

Presnejšie budú pozorovateľné Venuša, Mars, Jupiter a Saturn.

Všimnite si, že v tabuľke uvádzame aj JAS. Je to z dôvodu, že naše oko je schopné vidieť voľným okom len objekty, ktoré majú jasnosť nižšiu ako 6. Preto aj keď bude na oblohe Urán aj Neptún, sú tak slabo viditeľné, že ich nebude možno pozorovať. Merkúr ma jas 4,1, len bohužial Merkúr zapadá ešte pred západom Slnka, čiže nie je viditeľný.

Tak ako to bolo aj počas Zatmenia Mesiaca, aj teraz budeme pozorovať tieto objekty cez ďalekohľad. Kto už pozoroval, uvidí znova, kto nie, bude mať možnosť vidieť niečo, čo ešte asi cez ďalekohľad nevidel.

Categories: podujatia

sk_SK