Hrady

Hrady

Hrad Beckov

Beckovský hrad je rekonštruovaná zrúcanina hradu na strmom, 60 metrov vysokom brale nad obcou Beckov. Z diaľky je dobre viditeľná silueta. Hrad s areálom je Národná kultúrna pamiatka.

Hrad Tematín

Tematínsky hrad alebo Tematín je zrúcanina hradu na Západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec. Od jeho vzniku v 13. storočí vystriedal mnoho majiteľov. Začiatkom 18. storočia bol ťažko poškodený a pustol.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad je pomerne rozsiahly zrenovovaný hrad, týčiaci sa na strmom vápencovom brale priamo nad mestom Trenčín. Je charakteristickou dominantou nielen Trenčína, ale aj celého Stredného Považia. Je národnou kultúrnou pamiatkou.

Múzeá a galérie

Múzeá a galérie

Múzeum Beckov

V expozičných priestoroch nájde návštevník vystavený historický nábytok zo šľachtických interiérov, umelecké diela, drevené plastiky sakrálneho i profánneho charakteru, ale i výrobky ľudového umenia a umeleckého remesla.

Podjavorinské múzeum v Novom meste nad Váhom

Vzniklo v roku 1950. Od začiatku sedemdesiatich rokov je špecializovanou pobočkou Trenčianskeho múzea v Trenčíne zameranou na historicko-vlastivedné bádanie. Predovšetkým na výskum literárnej histórie.

Trenčianske múzeum Trenčín

Trenčianske múzeum je kultúrna a vedecká inštitúcia s krajskou pôsobnosťou a viac ako 140 ročnou históriou. Jeho predchodcom bol Prírodovedný spolok župy Trenčianskej, založený v roku 1877.

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne je galerijná inštitúcia s programovým zameraním na prezentáciu diela Miloša Alexandra Bazovského, súčasne však aj na prezentáciu moderného a súčasného umenia.

Galéria Petra Matejku v Novom Meste nad Váhom

Galéria je pomenovaná po rodákovi z Nového Mesta nad Váhom, prof. Petrovi Matejkovi, akad. maliarovi, ktorý patrí k zakladajúcim osobnostiam moderného slovenského výtvarného umenia.

Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch

Balneologické múzeum Imricha Wintera je múzeum v Piešťanoch, ktoré sídli v budove Kúpeľnej dvorany.

Vojenské historické múzeum v Piešťanoch

Vojenské historické múzeum (VHM) Piešťany tvorí organickú súčasť VHÚ Bratislava, ktorý bol zriadený 1. mája 1994. VHM je rezortné špecializované múzeum s celoštátnou pôsobnosťou, zaregistrované na Ministerstve kultúry SR v roku 1998 pôvodne so sídlom v Trenčíne.

Železničné múzeum Stará Turá

Železničné múzeum Stará Turá začalo vznikať od dňa 1.8.2006 za účelom záchrany histórie, ktorú bude možné prezentovať a uchovať pre ďalšie generácie. Spojuje ľudí, umožňuje prehlbovať ich vedomosti a zručnosti v oblasti železničnej histórie. Činnosť múzea sa zameriava predovšetkým na dráhu Veselí nad Moravou - Nové Mesto nad Váhom.

Mestské múzeum Stará Turá

Múzeum sa zameriava najmä na históriu mesta a podjavorinského kraja. Medzi najstaršie exponáty patria fosílie morských živočíchov z obdobia prvohôr – štvrtohôr, pozostatky štvrtohorných cicavcov či archeologické nálezy z obdobia kamennej i bronzovej doby.

Múzeum Slovenských národných rád v Myjave

Múzeum Slovenských národných rád v Myjave je špecializovanou organizačnou jednotkou Slovenského národného múzea v Bratislave. Zameriava sa na dokumentáciu histórie jednotlivých Slovenských národných rád. Mapuje ich činnosti, predstaviteľov a ďalšie osobnosti slovenského národa až po súčasnú NR SR ako najvyššieho reprezentatívneho zákonodarného a štátoprávneho orgánu.

Múzeum M. R. Štefánika v Košariskách

Toto múzeum je súčasťou SNM - Múzea Slovenských národných rád. Bolo otvorené v roku 1990 v rodnom dome M. R. Štefánika (nar. 21.júl 1880) - v bývalej evanjelickej fare. Ide o memoriálne múzeum, ktoré prostredníctvom svojej expozície podáva komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť.

Turistika

Turistika

Haluzická tiesňava

Haluzická tiesňava, známa aj pod názvami Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska, je prírodná pamiatka nachádzajúca sa v intraviláne obce Haluzice.

Rozhľadňa Hájnica

Na kopci Hájnica nad obcou Haluzice stojí ľahko prístupná, 7m vysoká drevená rozhľadnňa. Ponúka krásny výhľad na okolitú krajinu, osobitne na Biele Karpaty, Považský Inovec a obce Bošáckej doliny.

Veľký Plešivec

Veľký Plešivec 484m je vrcholom Malých Karpát nachádzajúcim sa nad Čachticami a Hrachovišťom. Hoci výškou nevyniká, zameškané v tomto smere doháňa špičkovými, hoc len polkruhovými výhľadmi smerom na Považie. Okrem neskutočných výhľadov tento kopec ponúka i veľmi peknú, nenáročnú túru k jeho vrcholu. Tento kopec je zároveň pútnickým vrcholom.

Rozhľadňa Veľký Lopeník

Veľký Lopeník je výrazný vrch v Bielych Karpatoch na hranici Slovenska a Česka, najvyšší bod podcelku Lopenícka hornatina a štvrtý najvyšší bod pohoria. Masív je zalesnený, miestami s lúkami a pasienkami, vrchol odlesnený s turistickou rozhľadňou.

Farmy, zvieratá

Farmy, zvieratá

Minifarma v Lubine

Rodinná farma pre deti, kde prídu do priameho kontaktu so zvieratkami miniatúrnych veľkostí.

Farma New Zealand v Modrovej

Ani nie 90 kilometrov diaľnicou od Bratislavy, narazíte za obcou Modrová na čosi, čo ste iste nečakali. Dopravná značka vám zrazu oznámi „Pozor klokany“. Ani sa nenazdáte a okrem klokanov už na vás hľadí aj škótsky horský dobytok, ovce, kozy a dokonca emu.

Kúpanie

Kúpanie

Rekreačné stredisko Zelená Voda

Areál Zelená voda je výbornou voľbou pre Vašu letnú dovolenku. Nachádza sa 2 km od Nového Mesta nad Váhom a z hľadiska dopravnej dostupnosti je lokalita sprístupnená blízkou diaľnicou, ale aj autobusovou či železničnou stanicou.

Rekreačná oblasť Dubník

Rekreačná oblasť Dubník leží v malebnom údolí. Je vybudovaná okolo vodnej nádrže Dubník v ktorej dominuje v strede nádrže romantický ostrovček. Je výbornou voľbou pre Vašu letnú dovolenku.

Jazero Horná Streda

Jazero Horná Streda leží asi 8km severne od Piešťan pri vážskom kanáli. Jazero vzniklo ťažbou štrku a je obľúbené pre svoju výnimočne čistú vodu. Západný breh má upravené trávnaté pláže, športoviská a sezónne fungujúce stánky s občerstvením. Pri stánkoch vytvorená aj menšia piesočnatá pláž a detské ihrisko.

Letné kúpalisko na Ostrove v Trenčíne

Poskytuje: plávanie v plaveckom a neplaveckom oddychovom bazéne dopadový bazén s dojazdom toboganov bazén pre malé deti 4 tobogany detské ihrisko pre deti od 2 do 12 rokov, ihrisko plážového volejbalu, pingpongové stoly zábavná atrakcia rýchle občerstvenie a nápoje, možnosť úschovy cenností v bezpečnostných schránkach bezplatné WiFi pripojenie na internet

Kúpele a relax

Kúpele a relax

Kúpele Piešťany

Prírodné liečivé zdroje – termálna minerálna voda a unikátne sírne liečivé bahno – boli základom pre vznik Piešťanských kúpeľov. Svetoznámymi sa stali vďaka moderným metódam liečby reumatizmu a iných ochorení pohybového aparátu, ale aj prekrásnemu kúpeľnému parku, bohatému kultúrnemu a spoločenskému životu, širokým možnostiam športového vyžitia a aktívneho oddychu.

Kúpele Trenčianske Teplice

Kúpele Trenčianske Teplice vynikajúca liečivá voda, dlhoročná tradícia, liečba pohybového aparátu, termálne kúpele, diagnostika, lekárska starostlivosť, krásne prírodné prostredie, relax a oddych.

Lyžovanie

Lyžovanie

Ski centrum Kálnica

Ski Centrum Kálnica s.r.o. Kálnica 100, 916 37

Lyžiarske stredisko Bezovec

Lyžiarske stredisko Bezovec sa nachádza v pohorí Považský Inovec, približne 20 km od mesta Piešťany a je ľahko dostupné automobilovou a autobusovou dopravou s parkovacími kapacitami priamo v centre strediska a záchytným parkoviskom.

Lyžiarske stredisko Veľká Javorina

Stredisko Veľká Javorina sa nachádza na najvyššom vrchu Bielych Karpát. Keďže lyžujeme na prírodnom snehu, zažijete u nás skvelú rodinnú lyžovačku v naozajstnej nefalšovanej prírode.

Ostatné

Haluzický kostolík

zrúcanina neskororománského jednoloďového kostolíka s polkruhovou apsidou a severnou sakristiou

Park miniatúr v Podolí

Park miniatúr v Podolí je unikátny produkt cestovného ruchu na Slovensku. V expozícii pod holých nebom je v súčasnosti umiestnených 68 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rozhľadní a rodných domov.

Mohyla M. R. Štefánika na Bradle

Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.

Očkovská mohyla

Nálezisko Očkov patrí k najvýznamnejším objavom slovenskej archeológie na strednom Považí. V rokoch 1953, 1955, 1958 a 1959 tu odkryli pracovníci Archeologického ústavu SAV mohylu náčelníka z mladšej bronzovej doby a popolnicové pohrebisko z mladej rímskej doby.

Hradisko Ducové-Kostolec

Kostolec je veľkomoravské hradisko a významná archeologická lokalita v pohorí Považský Inovec.

sk_SK